terili i kuq
Tërfili i kuq është burim i mirë për të gjitha ato femra të cilat kanë probleme me çekuilibrin hormonal në periudhën e menopauzës dhe periudhën paramenstruale.

Çaji nga tërfili i kuq përdoret te tromboza sepse pakëson formimin e droçkave në gjak po ashtu edhe e stimulon punën e mëlçisë e po ashtu ju sugjerohet njerëzve të cilët vuajnë nga astma.

Përbërësit: 1 lugë të madhe të lules së tharë të tërfilit të kuq, 2 gota ujë, gjysmë limoni, mjaltë.

Përgatitja e çajit: Së pari duhet të vloni gjysmë litër ujë, e më pas ujin e vluar e vendosni në një enë në të cilën paraprakisht keni shtuar një lugë të luleve të thara nga tërfili i kuq. Më pas çajin e lini të mbuluar për pesë minuta. E lini të ftohet. Në çaj edhe kur të jetë i ngrohtë, por edhe pasi të jetë ftohur mund të shtoni lëngun e shtrydhur nga gjysmë limoni dhe në vend të sheqerit ta ëmbëltoni me mjaltë.

Check Also

Ju këshilloj ta përdorni këtë temjan indian, pasi ai ka ilaç kurues për shtatë sëmundje

Umm Kajs bint Mihsan r.a. tregon se e ka dëgjuar Pejgamberin a.s. të thotë: “Ju kësh…