tërfil1Emri
lat. Trifolium pratense L. / Tërfili  : – tërfiti i livadhit, tërfoja, derhelinë. detetinë

Tërfili i kuq i livadheve është i njohur edhe në rajonin tonë.

Njohësit e mjekësisë alternative thonë se kjo lule është një terapi e vërtetë natyror e hormoneve, dhe se lehtëson dhe shëron shumë situata shëndetësore.

Tërfilin e kuq (Trifolium pratense) njerëzit e kanë përdorur me dekada si një kurë për simptomat që vijnë me menopauzë. Kjo është terapia natyrore e hormoneve, thonë ekspertët e mjekësisë alternative, përveç në menopauzë lulja e tërfilit të kuq është e dobishëm dhe në shumë situata të tjera mjekësore për të cilat: astma, bronkit dhe proceset inflamatore në trup. Ekspertët thonë se lulja e tërfilit të kuq është e mirë për përmirësimin e qarkullimit të gjakut, uljen e niveleve të kolesterolit dhe për të ruajtur shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut.

Ai përmban estrogjenin bimore që e bën terapi të vërtetë për hormonet te gratë. Është e rekomanduar për gratë në periudhën para dhe gjatë menopauzës.  Shkencëtarët thonë se lulja e tërfilit të kuq në kombinim me bimë të tjera dhe ushqim të shëndoshë është edhe një luftëtar i fortë i shfaqjeve të tumorëve në trup. Në mjekësinë popullore prej tërfilit të kuq po përgatiten krema të ndryshme për të zbutur inflamacion të lëkurës, çaj për dhimbje të fytit dhe shurupe për të trajtuar astmën, bronkit dhe të reduktojë simptomat që vijnë me menopauzë.

Si mund të përgatitet shurupi?

Një grusht me lule të tërfilit të kuq përzieni me dy gota mjaltë dhe vëndoseni në zjarr të vëloj. Në fund shtoni lëng prej dy limonëve të shtrydhur dhe të freskët me lëvozhgë, masën e përzier vëndoseni në një enë qelqi. Përdore shurupin kështu që të merreni një deri dy lugë, tri herë në ditë, në varësi të peshës së simptomave. Për efekt më të mirë rekomandohet të gëlltitni ngadalë.

Si të bëni një çaj efektiv për ftohjet dhe dhimbje të fytit?

Me katër gota me ujë të valë i hedh një grusht lule të thata të tërfilit të kuq. Lejoni të qëndrojnë për 15 minuta, pastaj shtoni një lugë mjaltë. Çaji është efikas kundër ftohjes,  dhimbjeve dhe lëndimeve të fytit.

Share

Check Also

Ju këshilloj ta përdorni këtë temjan indian, pasi ai ka ilaç kurues për shtatë sëmundje

Umm Kajs bint Mihsan r.a. tregon se e ka dëgjuar Pejgamberin a.s. të thotë: “Ju kësh…