Temjani (arab. luban lat. bosvellija serrata; olibanum)

Muhamedi alejhi selam kishte propozuar ” Perdore temjanin sepse ai mbush zemren gjalleri dhe eshte ilac kunder harreses” ndersa Enesi r.a. kishte thene ” Gjate nates shkrije temjanin me uje dhe ate tretesire pije ne lukth te zbrazet ,sepse ajo ndihmon kujtesen.

Dobite shtese nga temjani:ndihmon ne sherimin e tuberkulozit,gjakederdhjes,dhembjes sebarkut dhe diarese,ndihmon tretjen e ushqimit ,eleminon gazrat.

Check Also

Ju këshilloj ta përdorni këtë temjan indian, pasi ai ka ilaç kurues për shtatë sëmundje

Umm Kajs bint Mihsan r.a. tregon se e ka dëgjuar Pejgamberin a.s. të thotë: “Ju kësh…