sinoziti
Ju mund të blini ilaçe sa të doni, por sinusiti ka vetëm një mënyrë për ta luftuar. Fjala është për atë popullore, mjaft të thjeshtë: Ujë me kripë deti.

Po, po. Mjafton vetëm një gotë ujë e përzier me kripë te pa jodizuar dhe do të shihni sesi kjo terapi do të funksionojë menjëherë.

Kjo mund të duket si një “ilaç i gjyshes”, por tani rreth tij ka edhe një vërtetim shkencor.

Dhe efikasiteti i tij është demonstruar në fakt edhe nga një studimi amerikan i ndërmarrë nga Universiteti i Visconsinit.

Sipas tij, uji me kripë paraqet një efekt pothuajse të menjëhershëm për të liruar kanalet e zëna të hundës dhe nga shtypja e shkaktuar prej sinusitit.

Do të mjaftonin vetëm dy gota në ditë.

Eshtë një mënyrë, e cila paraqitet funksionale, si për të rriturit, ashtu edhe për fëmijët, madje edhe për ata shumë të vegjël.

Sekreti i saj qëndron pikërisht në faktin se pastrimi me ujë dhe kripë, mbron dhe ushqen mukozat që rreshtohen në zgavrën e hundës, ndërsa arrin deri te muret e sinuseve. Duke ndihmuar kështu për të pastruar të gjithë zonën e hundës, e cila çdo ditë është e ekspozuar ndaj të gjitha llojeve të mikrobeve, smogut apo pluhurit.

Me lehte munde ta perdorni duke vendosur ujin e kriposur ne pikatore dhe pastaj disa here ne dite te hudhni nga disa pika uje ne cdo vrime te hundes.

Ja si pergatitet saktesishte:
Eshte e rendesishme ne mjekesine alternative te dihen rregullat, e pregatitjes se ilacit,menyra e perdorimit,dhe personi qe perdor mjekimet popullore duhet te kete kujdes nga reaksionet dhe alergjite per cdo lloj semundje.Ne fillim merre nje ene dhe ne te hedh 1 filxhan caji me uje te cilin e vlon ate dhe pastaj hedh gjysem luge gjelle me kripe te pajodizuar dhe nje i hidhet dhe 1 maje luge kafeje sode buke,’e rendesishme eshte qe uji te jete i distiluar-i zier,qe te jape efektin e saj’ pastaj e heq nga zjarri dhe e le te ftohet ,te vaket pakez mund ta perdoresh me pikatore ne hunde,mirpo me e keshillueshme dhe e mireqene dhe per efektin e saj te dobishem eshte menyra e thithjes me hunde ku e kthen ujin e vaket ne dore njesoj sikur mer abdest shtrihesh ne te dy krahet qendron 1 min shtrire pa e vendosur koken tek jastuku ne menyre qe uji me kripen te beje zbutjen e flagrave te hundes dhe kalimin tek e ujit te kripur te sinusi qe ndodhet midis dy vetullave dhe tek sinusi me poshte saj, dhe pastaj ngrihesh dhe ben fryrjen e hundes ben nxjerrjen e ujit te kripes.
Kjo terapi perdoret edhe kur je me grip ku thithet sasi e paket e ujit, perdoret 3 here thithje e ujit ose deri sa te ndjeje personi se ka tani me lehtesim te gjendjes.
terapia perdoret 7 dit rresht 1 ose 2 here ne dite,nuk ka efekte anesore.
Kujdes uji duhet te zihet mire, sepse ne te kunderten do te krijohej nje bllokim edhe me i tepert i sinozitit pershkak infektimit./mjeksiaislame/

Check Also

Terapia për ejakulim të hershëm (mos kenaqësi në mardhënie intime bashkshortore)

Terapia Pas sabahut njëqind herë të deklarohet: ”La ilahe il-lallahu vahdehu la sherike le…