Mëlçia e shëndetshme është shumë e rëndësishme për një trup të shëndetshëm, sepse ky organ përmbush funksione thelbësore për jetën tonë.Pirja e pijeve alkoolike, pirja e duhanit dhe ushqimet qe hame ndikojne në mëlçinë tone.

Dhjamosje e melcise eshte nje semundje e zakonshme qe cilen miliona njerëz në mbarë botën e kanë atë. Ajo nuk shkakton ndonjë dëm serioz për shëndetin tuaj, Megjithatë mund të përparojë ose të sjellë probleme të tjera që mund të jenë shumë serioze, madje edhe kërcënuese për jetën.

Me psohte do tju paraqesim një trajtim në shtëpi që do t’ju ndihmojë të rregulloni urinimin tuaj, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të eliminoni ndonjë problem në fshikëz e tëmth, të lehtësoni kapsllëkun dhe të ndihmoni në eliminimin e toksinave të ndryshme në trup!

Përbërësit:

¼ filxhan lëng portokalli
¼ filxhan vaj ulliri
½ lugë hudhër të grirë
½ lugë gjelle xhinxher

Përgatitja:

Hapi 1: Së pari, shtoni vajin e ullirit dhe hudhren në lëngun e portokallit.

Hapi 2: Vendosni ato në një blender dhe përziheni derisa të merrni një përzierje homogjene.

Hapi 3: Disa sekonda para përfundimit shtoni gjysmë lugë xhinxher.

Pini këtë pije në mbrëmje për tri ditë rresht. Ju gjithashtu mund të filloni të shtoni ushqime si mollë, rrush, çaj jeshil, drithëra, karrota dhe panxhar në dietën tuaj.

Burimi: homehealthyrecipes.com
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Check Also

Interesat

Interesat Në procesin e jetës, njeriu zgjeron çdo ditë kontaktin me botën që e rrethon, de…