brese
Emri shkencor: Cichorium intybus – L. Familja: Asteraceae/Compositae

Dobitë kuruese

Hapes oreksi, zbrazes i verdhezes, aktivizues per nxjerrien e verdhezes, pastrues i gjakut, nxites i urines, te jep bark, ndihmues i tretjes, gjallerues.

Perdoret per anemine, anoreksine, dobesine e pergjithshme, kapsllekun, semundjet e melçise, verdhezen, hepatitin, diabetin, lekuren, estetiken.

Pjeset qe perdoren: Gjethet -nga qershori ne shtator, deri para lulezimit- dhe rrenjet -ne vjeshte.

Perdorimi: I brendshem, ne farmaceutike dhe veterinari.

Mënyra e përgatitjes se cajit: Merret një lugë e vogël nga gjethet e thara te bluara dhe shtohet në një gotë ujë të vluar, mbulohet dhe lihet për 10-15 minuta, pastaj filtrohet dhe pihet para ngrënies, dy herë në ditë. Mund të ëmbëltohet me pak mjalt blete.

Check Also

Ju këshilloj ta përdorni këtë temjan indian, pasi ai ka ilaç kurues për shtatë sëmundje

Umm Kajs bint Mihsan r.a. tregon se e ka dëgjuar Pejgamberin a.s. të thotë: “Ju kësh…