Kungulleshkat janë një nga ushqimet që përdoren shpesh edhe në këtë stinë.

Në mënyrë të shkëlqyer shkojnë me shumë shije të erëzave, si borzilok dhe rozmarinë, e me to mund të bëni gjellë, t’i shtoni sallatës e madje t’i përdorni edhe në vend të brumit në specialitetet vegjetarianë.

Kungulleshkat përmbajnë më shumë se 1/3 e sasisë së rekomanduar të vitaminës C.

Ky antioksidues mbron nga ato lloj dëmtimesh oksiduese që shkaktojnë sëmundjet e syve, si katarakti, transmeton “Zëri”.

LEXO EDHE: Mbrojnë zemrën dhe parandalojnë artritin

Nga ana tjetër kjo perime është e pasur me betakaroten dhe studime të shumta kanë treguar se ushqimi i pasur me betakaroten ul rrezikun nga sëmundjet kancerogjene dhe sëmundjet e arterieve koronare.

Vitamina C që gjendet tek kungulleshkat mbron trupin nga infeksionet, viruset, ndërkohë qe kaliumi ruan balancën e lëngjeve trupore, bën shtypjen normale të gjakut dhe mundëson funksionimin normal të zemrës.

Kungulleshkat gjenden në çdo stinë.

Check Also

Maca, ushqimi i përsosur për dëshirën seksuale, crregullimet hormonale, ankthin, mungesën e energjisë dhe gjumin

Ushqimi i përsosur për dëshirën seksuale, crregullimet hormonale, ankthin, mungesën e ener…