Trasmetohet nga Aishe radiAllahu anhe se Pejgamberi sal-lAllahu alejhi ue sel-lem ka thene: “Telbijnah i ben dobi te semurit. Ajo largon edhe merzine”
Trasmeton Bukhariu nr.5101, Muslimi nr.2216.

Disa nga dobi e telbines:
Largimi i merzise, pikellimit, hidherimit.
Perdoret si ilac i mire natyror per te semuret me zemer, tension gjaku, kolesterol ne gjak. Parandalon kancerin e kolones.

Perdoret:
Per te gjithe. Femije, pleq, gra shtatzena, gra me nifas te paslindjes, gjidhenie etj

Perberesit e nevojshem per pergatitjen e saj:
(per dy persona)

1 gote uje(250 ml)
1 gote qumesht(250 ml)
2-3 luge gjelle miell gruri
1 luge gjelle mjalte

Pergatitja:
Hidhet uji dhe mielli ne nje ene e perzihen mire e lihen ne zjarr (duke vazhduar te perzihet) derisa te trashet perzierja. I shtohet qumeshti me mjaltin dhe lihet ne zjarr(duke vazhduar te perzihet) derisa te behet si supe e trashe. Hiqet nga zjarri. Lihet pak te ftohet dhe konsumohet. Kjo eshte Telbijna. Nese me vone, per estetike, i shtohet siper kanelle apo pane apo fruta te thata, nuk e humbet vleren e saj. Sic u verejt eshte krejtesisht natyrale dhe nuk ka asnje efekt anesor.

Check Also

Ilaç për trajtimin e puçrrave dhe akneve apo çdo sëmundje tjetër sipas këshillave Islame

Hakimit, dijetarit të hadithit dhe aurorit të librit el-Mustedrek, i doli një puçër në fyt…