Plantago major - Groblad
Plantago major,lancolata,media (gjethdelli)

Përmbajtja: vitamine C dhe K, provitamin A, acid limoni dhe kalium. karbohidrate, rreshinë, taninë, kumarinë, flavonoide, thartinë, materje minerale
( zing dhe kalium), saponine, aminoacide, yndyrna, iridoid-glikozide: aukubin dhe derivatet e tije, aukubozid, katalpol etj.
Përdorimi:
– kunder pezmatimit fshikzës së urines
– gjakosjes së homorroideve
– Kollës
– Diarres
– alergjis
– Inflamacioneve të mukozës se gojës
– Infeksioneve te mushkrive
– Majasilit
– Qetesues te gastritit
– Është patrues i gjakut nga toksinat që shkaktohen nga hepatitet
– Pastron infeksionet e rrugëve urinare
– Smundjet kronike të lëkurës etj.
– Qaji I farave të gjethedellit përdoren për kapsllëkun.
– Përdoret për mjekimin e tumorëve

Gjethedelli-ndihmon për të lënë duhanin, kohëve të fundit është zbuluar se ul deshiren për të pirë duhan dhe parandalon e infeksionin e mushkërive.

Gjethedelli mund të perdoret si sallatë ose ne formë çaji për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të frymëmarrjes si kollës, bronkitit, astmës bronkiale, mukusit në mushkëri. Në këtë rast, mjekësia popullore rekomandon përdorimin e çajit te gjethedellit me trumzë(thymus vulgaris). Ky çaj ka një efekt pozitiv edhe në mëlçi dhe fshikëz urinare.

Në gjysmë litri ujë të valë vendose një lugë gjelle barishta të thata,duhet mbuluar e lenë të ftohet.

Kur linde dëshira për një cigare, pini 2 dl çaji dhe presin të kalojne dhjetë minuta.
Duhanxhit e pasionuar tashmë do të tërhiqen pas dy tre tymosjeve dhe do ta hudhin cigaren sepse nuk ju pelqen.

Share

Check Also

Ju këshilloj ta përdorni këtë temjan indian, pasi ai ka ilaç kurues për shtatë sëmundje

Umm Kajs bint Mihsan r.a. tregon se e ka dëgjuar Pejgamberin a.s. të thotë: “Ju kësh…