makthi
Farat fenugreek posedojnë cilësi terapeutike.
Janë vlerësuar si një nga më të mirat në mesin e erëzave të shumta. Farat e verdha ne ngjyrë kafe janë të njohur për shijen e tyre të hidhur dhe lehtë mund të dallohen nga të tjerat.
Gjithashtu janë konsideruar si një burim i pasur me proteina, kalium, vitaminë C, niacin, kalcium, carotene, fibra, saponin dhe vaj esencial.

Efektet qe perfiton trupi nga perdorimi i fares fenugreek:

1 – Studimet tregojnë se diosgenin në fenugreek mund të luajë një rol të rëndësishëm në frenimin e disa llojeve të kancerit.
2 – Ul nivelin e kolesterolit
3 – Parandalon kundër kancerit të zorrës së trashë
4 – Rregullon nivelet e sheqerit në gjak
5 – Ndihmon ne rritjen e flokëve dhe frenon rënien e tyre.
6 – Terapi e shkëlqyer për nje lëkurë të thatë
7 – Përmirëson tretjen.
8 – Pasi jane bere shumë studime farat fenugreek jane konsideruar si një nxitëse, për të rritur potencen seksuale tek meshkujt.
9 – Ndikojne dhe ne rritjen e gjoksit tek gratë dhe për të rritur rrjedhjen e qumështit, e cila e bën këtë barishte shumë popullor në mesin e nënave me fëmijë në gji.
10 – Forcojne floket.

Perdorimi i farave fenugreek.
1 -Keni probleme me lukthin?
1 luge te vogel (kafes) te fares fenugreek e bluani dhe e perzieni me nje luge (gjelle) mjalt, perdorimi 2-3 here ne dite para buke.

2- Keni probleme me diarren, menopauzen etj?
Pini cajin me farat fenugreek 2 here ne dite para se te hani ushqimin.
Pergaitja:
Ne nje gote uje qe e kemi valuar, shtojme 1 luge (kafeje) me farat fenugreek. e mbulojme dhe e lem te pushoj 10-15 min’, me pas kullojeni dhe e embelsoni sipas deshires me mjalte.

3 – Per problemet me kollen dhe astmen:
Pihet nje gote ne dite nga caji me bimen e fenugreek
1 luge e (mesme) me bimen pervelohet ne nje gote uje te valuar, pihet nje here ne dite.

Shenim: Bima e fenugreek mund të shkaktojnë kontraktimet te mitrës, këshillohet që, gratë ne 3 mujorin e pare te shtatzanise të shmangin bimen fenugreek në çdo formë.

Check Also

Ju këshilloj ta përdorni këtë temjan indian, pasi ai ka ilaç kurues për shtatë sëmundje

Umm Kajs bint Mihsan r.a. tregon se e ka dëgjuar Pejgamberin a.s. të thotë: “Ju kësh…