bliri
Efektet kuruese të blirit
Rrezet e diellit fshihen në lulet e blirit, thotë legjënda. Sipas traditës, kur pihet çaji i blirit, ngrotësia e diellit futet në organizëm, shkakton djersitje dhe e liron temperaturën e trupit. Perveq kësaj karakteristike shëruese, bliri në mjeksinë popullore përdoret edhe për shumë problem të tjera shëndetësore, madje edhe kundër ankthit dhe nervozimit.

Kundër ftohjes
I përzini na 25gr lule të blirit, shtogut dhe kamomilit, ndërsa tre lugëve të kësaj përzierjeje ia qitni gjysmë litri ujë të valë, e mbuloni dhe pas një ore e pini sa më të ngrohtë gjatë ditës.

Ndalojeni diarrenë
I përzieni në 30gr të lules së blirit dhë kamomilit dhe nga 10gr të lules së trëndafilit dhe kaçës. Tre lugëve të kësaj përzierjeje ia qitni gjysmë litri ujë të valë, e mbuloni dhe pas një ore e pini.
Zbutini djegiet
I qitni në një litër uji të valë 100gr të luleve ose gjetheve të blirit, e lini të mbuluar për tri orë, e filtroni, bëni mbulesa dhe i vendosni në vendin e lënduar.

Vaska për foshnja
Në një liter uji të vluar i shtoni tre grushte të luleve të blirit dhe i zieni në temperaturë të ulët, dy deri në tre minuta.më pas e filtroni dhe e qitni në vaskën me ujë para larjes. Kjo vaskë i qetëson foshnjat dhe fëmijët si dhe u ndihmon që të bien më lehtë në gjumë.

Forcojeni imunitetin
I përzieni nga 25gr kaça dhe lule të blirit dhe nga 15gr lëvore të portokallit dhe lule të shtogut, ndersa tri lugëve të kësaj pëezierje ia qitni gjysmë litri ujë të valë. Lëreni që të qëndrojë për dhjetë minuta në një enë të mbuluar, e më pas e filtroni. I pini dy deri në tre filxhanë me çajë të ngrohur në ditë.

Check Also

Ju këshilloj ta përdorni këtë temjan indian, pasi ai ka ilaç kurues për shtatë sëmundje

Umm Kajs bint Mihsan r.a. tregon se e ka dëgjuar Pejgamberin a.s. të thotë: “Ju kësh…