Gjethet e kësaj bime janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe posedojnë këto veti mjekësore:

– Lehtëson dhembjen. Për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, ziej 5 gjethe dafinne në 1 litër ujë dhe shtoni atë në vaskë e mbajeni për 15 minuta.
– Këto gjethe janë të pasura me hekur, kalium, vitaminë C, A, kalcium, magnez dhe mangan.
– Ato ndihmojnë tretjen, dhe trajtojnë ulcera stomaku, dhimbje barku dhe fryrje.

– Qetësojnë dhimbjen e artritit. Thjesht lyeni me vajin e këtyre gjetheve nyjet e prekura.
– Për të trajtuar infeksionet e lëkurës, aplikoni një kompresë të ngrohtë me lëngun gjetheve të dafinës në zonën e prekur. Gjethet e dafines kanë veti të fuqishme antibakteriale dhe antifungale.
– Çaji i gjetheve të dafinës lufton sëmundjet e frymëmarrjes, kollës, gripin dhe ftohjet.

Vendosni fasha të ngrohta në gjoks me lëngun e marrë nga zierja e dafinës.
– Gjethet e dafinës janë të dobishme në rastin e diabetit, pasi ato rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.
– Shpëlarje e kokës me gjethet e dafinësë parandalon zbokthin.

Check Also

Ju këshilloj ta përdorni këtë temjan indian, pasi ai ka ilaç kurues për shtatë sëmundje

Umm Kajs bint Mihsan r.a. tregon se e ka dëgjuar Pejgamberin a.s. të thotë: “Ju kësh…