Bërthama e avokados është plot me ushqyes që mund të ofrojnë disa përfitime shëndetësore për trupin. Në fakt, fara përmban më shumë antioksidantë sesa fruti avokados dhe shumica e frutave, perimeve dhe cajrave shëruese. Fara, madje ka aftësinë për të siguruar trupin me fibra më të tretshëm se çdo ushqim tjetër në dispozicion për ju në një treg të tërë ushqimesh, por përfitimet nuk ndalen atje.

Përfitimet kryesore të ngrënies së farave avokado
-Bërthama e avokados përmbajnë vaj ushqyes që është i pasur me antioksidantë. Në fakt, 70% e antioksidantëve gjenden vetëm në farë dhe 30% tjetër janë në të vërtetë në mish dhe lëkurë. Këta antioksidantë të fuqishëm kanë aftësinë për të ulur nivelet e larta të kolesterolit dhe për të parandaluar disa lloje të kushteve të zemrës si sëmundjet e zemrës dhe goditjet e zemrës.
-Fara e superfrutave janë gjithashtu një alternativë e madhe për reduktimin e sëmundjeve inflamatore brenda trupit, por punon veçanërisht mirë me lehtësimin e ënjtjes në traktin gastrointestinal.
– Mund ta përdorni edhe për të ndihmuar në lehtësimin e diarres dhe për të parandaluar dhe lehtësuar kapsllëkun natyrshëm.
– Disa e gjejnë atë qetësues ndaj ulçerëve stomakut sepse Bërthama e avokados përmban antioksidantë
të njohur si komponime fenolike. Këto komponime përmbajnë prona antibakteriale dhe anti-virale, gjë që i bën të efektshme në parandalimin e ulçerave brenda rreshtës së sistemit të tretjes.
Nëse keni nevojë për një arsye tjetër për të shtuar fara avokado në dietën tuaj, kjo mund t’ju habisë gjithashtu.
-Përmban flavonol, i cili është një antioksidant që ndihmon në parandalimin dhe reduktimin e rritjes së tumorit. Nëse dyshoni, ju keni një rritje të tumorit, është mirë që të kërkoni një mjek për trajtimin e duhur mjekësor, por është gjithashtu e rëndësishme që të shtoni ushqime të pasura me flavonol në dietën tuaj siç janë fara e avocados.
-Kur të keni nevojë për të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për të mbrojtur veten nga i ftohti, apo sezoni i gripit, Bërthama e avokados mund të ndihmojë.
-Bërthama e avokados ka aftësinë për të luftuar edhe qelizat e lira radikale, që shkakton sëmundje dhe plakje. Në fakt, nëse doni të ngadalësoni procesin e plakjes dhe të reduktoni pamjen e pikave të moshës dhe rrudhave, avocados kanë aftësinë për të rindërtuar kolagjenin nën lëkurë kështu që të mbetet e fortë dhe rinore. Përfitimet shëndetësore të këtyre farave nuk ndalen atje.
– Mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të rinj, pasi ato mund të ndihmojnë në reduktimin e sëmundjeve të kockave, shqetësimeve të përbashkëta dhe dhimbjeve dhe dhimbjeve trupore, gjë që ndihmon në mbajtjen e jetës energjike dhe të gjallë.
-Janë gjithashtu të dobishme për uljen e niveleve të glukozës në gjak dhe për të ndihmuar një person të mbajë një peshë të shëndetshme. Disa i gjejnë të dobishme për inkurajimin e humbjes së peshës dhe reduktimin e astmës së stërngarkuar.

Si ju mund të përdoret Bërthama e avokado
Ju duhet një avokado e hapur , hiqni me kujdes bërthamën, vendoseni në një qese plastike dhe shtypni atë me një çekiç ose çekiç të mishit. Pas, vendosni bërthamën e grimcuar në një blender dhe bluajeni si një pluhur i hollë. Pastaj hidheni përzierjen e farës mbi ushqim dhe merrni përfitimet shëndetësore nga ky super ushqim super.

Burimi:/realfarmacy.com

©gatuajshendetshem/përktheu m.c./

Check Also

Maca, ushqimi i përsosur për dëshirën seksuale, crregullimet hormonale, ankthin, mungesën e energjisë dhe gjumin

Ushqimi i përsosur për dëshirën seksuale, crregullimet hormonale, ankthin, mungesën e ener…