Ndiqni më poshtë 5 ndryshime të cilat do të ju ndihmojnë të shmangni tipin 2 të diabetit.

  1. Ushtrimet

Një mënyrë e mirë për të ulur sheqerin në gjak janë ushtrimet e përditshme sepse ndihmojnë në përmirësimin e insulinës për 24 orë deri në 48 orë. Tentoni të bëni ushtrime 30 minuta në ditë, në shumicën e ditëve të javës.

2 . Humbisni peshë

Gjasat për të marrë diabet janë 40 herë më të mëdha nëse jeni obezë ose mbipeshë. Synoni të humbisni peshë 5 deri në 10% dhe do të largoni rrezikun për të marrë diabet, shkruan Time.

  1. Hani një dietë të shëndetshme

Konsumimi i pijeve të gazuara ndikon në rritjen e rrezikut të diabetit. Hiqni kaloritë, pini ujë, hani fruta, perime, ushqime më pak proteina, kripë dhe yndyrë.

  1. Hani më shumë ushqime që përmbajnë fibra

Fibrat mund të ngadalësojnë tretjen dhe të zvogëlojnë krijimin e sheqerit në gjak. Femrat duhet të marrin për rreth 25 gramë në ditë, ndërsa meshkujt 38 gramë në ditë, transmeton KP.

  1. Testoni sheqerin në gjak

Rreth 8 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara kanë diabet dhe rreth 77 milionë të tjerë kanë para-diabet dhe nuk e dinë një gjë të tillë, prandaj këshillohet konsultimi me doktorin për të testuar sheqerin e gjakut në mënyrë që të kuptohet a jeni në rrezik apo jo./tesheshi.com/

Check Also

Vaksina është vrasësi më i madh – Dr. Prafull Vijayakar, (i famshëm në botë)

Vaksina është vrasësi më i madh… Një fëmijë i shëndetshëm i lindur është i sëmurë me…