Shkencë

Qelizat tumorale në gjak

Qelizat tumorale në gjak

Sipas një testi të universitetit britanik të Kembrixhit, përshkruar në revistën Nature Communications, analiza e fragmenteve të ADN-së tumorale të nxjerrë nga një mostër gjaku, do të ofronte të njëjtat informacione me një biopsi kirurgjike. Një rezultat i rëndësishëm, sepse do të mundësojë që të shihet direkt se ku po zgjerohet një tumor, ashtu sikurse […]

By February 10, 2016 0 Comments Lexo më shumë →
Gjenialiteti, një dhunti hyjnore?

Gjenialiteti, një dhunti hyjnore?

Vizionar, i marrë, melankolik: mbi tiparet e gjeniut dhe esencën e gjenialitetit kanë ngritur pyetje nëpër shekuj mendimtarët më të mëdhenj. Një filozof i sotëm përshkon mendimin e filozofëve të djeshëm. Në origjinë të forcës krijuese që vërshon dhe shpik Mendojmë fjalën gjeni, dhe menjëherë mendojmë për një mendje të jashtëzakonshme apo një person që […]

By February 10, 2016 0 Comments Lexo më shumë →
Mësimi i një gjuhe të re

Mësimi i një gjuhe të re

Mësimi i një gjuhe të re Harrojeni zgjidhjen e mistereve për të përmirësuar kujtesën. Mësoni një gjuhë të re në vend të kësaj. Kërkimet kanë treguar se njerëzit që dinë më shumë se një gjuhë, janë më të mirë për të zgjidhur lojëra misteresh sesa ata që flasin vetëm një gjuhë. Nëse mësoni me sukses […]

Makina që kap shpejtësinë 1 mijë milje në orë

Makina që kap shpejtësinë 1 mijë milje në orë

Bum, bum! Një nga tingujt që i paraprin ardhjes së vitit 2015, do të jetë prova e dyfishtë e makinës britanike “Detektivi SSC”, që do të tentojë të thyejë shpejtësinë e zërit. Me motorin reaktiv “Eurofighter-Typhoon”, (motor i lidhur me një miniraketë), automjeti shpresohet të përmirësojë rekodin e deritanishëm botëror të garave “Land Speed Record”, […]

Mjekësi

Temperatura te femijet & Jo -Aspirina (!) te femijet <15 vjec.

Temperatura te femijet & Jo -Aspirina (!) te femijet <15 vjec.

Femija im ka temperature, si t’ja bej? Mos u shqetesoni, do ti kaloje shpejt po te keni parasysh: Femija ju duket i nxehte? Vendosini termometrin, mundesisht permes anusit. Mbajeni per 1-2 min. Vleres qe lexoni i zbrisni 5 vija. Cfare shihni? Temperature qe varion nga 37.5-38.5 grade Celsius. Mos nxitoni ti jepni ndonje ilac . […]

Varicela zoster – Lija e ujit  (Lia e dhenve, lia e ujit, lia e qenit)

Varicela zoster – Lija e ujit (Lia e dhenve, lia e ujit, lia e qenit)

  Varicela (Lia e dhenve, lia e ujit, lia e qenit) Dr. Hysen DEMELEZI, pediatër Varicela është një sëmundje ngjitëse akute e zakonshme tek fëmijët, veçanërisht të atyre nën moshën 12 vjeçare. Shkaktohet nga virusi i quajtur varicella-zoster.   Njeriu zakonisht mund të ketë vetëm një episod të varicelës, por si rrjedhojë e riaktivizimit të mbetur […]

Alergjia dhe reaksionet alergjike

Alergjia dhe reaksionet alergjike

Alergjia është një reaksion i dëmshëm për organizmin. Emri i saj rrjedh nga fjalët greke alios — ndryshe, në mënyrë tjetër dhe ergos — reaksion. Ky është një reaksion krejtësisht i ndryshëm nga imuniteti, i cili paraqet reaksion të dobishëm për organizmin. Te imuniteti kemi depërtirnin e materieve të huaja (dhe të dëmshme) në organizëm […]

Obesiteti – sëmundja e shekullit

Obesiteti – sëmundja e shekullit

  Obesiteti, që dikur ishte frikë kryesisht e të pasurve, po rrezikon edhe vendet e varfra shumë milionëshe, duke bërë këto shtete të përballen në të njëjtën kohë me problemet edhe te mungesës së ushqimit edhe të mbipeshës.   Sa janë alarmuese shifrat për mbipeshën dhe obesiteti Ne botë janë rreth një miliard të rritur […]

Teknologji

Ja sa para fitojnë Apple, Google dhe Facebook – çdo sekondë

Ja sa para fitojnë Apple, Google dhe Facebook – çdo sekondë

Kompanitë e teknologjisë janë duke fituar shuma marramendëse. Në fakt, për sa i përket kapitalizimit të tregut, Apple, Alphabet, Microsoft dhe Facebook janë tani të gjitha duke mposhtur konkurrentët e tyre më të afërt: kompanitë e naftës. Po, teknologjia po duket më shumë fitimprurëse se nafta, dhe ju mund të shihni se sa shumë para […]

By February 10, 2016 0 Comments Lexo më shumë →
Kinezët e blejnë shfletuesin Opera për 1.2 miliardë dollarë

Kinezët e blejnë shfletuesin Opera për 1.2 miliardë dollarë

Një konsorcium i kompanive kineze është duke kërkuar ta blerj shfletuesin e famshëm të internetit, Opera, në një marrëveshje e cila që kap vlerën prej 1.2 miliard dollarëve. Kompanitë përfshijnë dy firmat kineze të teknologjisë, Kunlun Teknologies dhe Qihoo 360 dhe gjithashtu një firmë të investimeve. Oferta prej 1.2 miliard dollarësh është për ta blerë […]

By February 10, 2016 0 Comments Lexo më shumë →
Amazon Fire, tableti që kushton vetëm 39 dollarë!

Amazon Fire, tableti që kushton vetëm 39 dollarë!

Tableti Fire i Amazon zakonisht shitet për 50 dollarë në SHBA dhe 50 funta në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa tani Amazon e ka zbritur çmimin e pajisjes në të dyja vendet. Amazon Fire është tani në dispozicion për vetëm 39 dollarë në SHBA dhe çmimi është reduktuar edhe në Britaninë e Madhe në fillim të […]

By February 10, 2016 0 Comments Lexo më shumë →
A ka ardhur fundi i numrave të telefonit?

A ka ardhur fundi i numrave të telefonit?

Jemi mësuar të ndërrojmë telefonat, ashtu si ndërrojmë rrobat. Dalin modele të rinj, me një ritëm kaq të shfrenuar, saqë kjo bën të vështirë të kuptosh se çfarë ndryshon vërtetë mes një modeli dhe një tjetri. E tregon më së miri edhe fushata më e fundit e Apple për iPhone 6s, që ka nisur nga […]

Info

Ja si ta shpëtoni veten nga infarkti

Ja si ta shpëtoni veten nga infarkti

Personi i cili përjeton sulm në zemër fillon të ndjejë shtrëngim në gjoks, dhimbje dhe presion dhe pasojnë humbja e forcës dhe bllokimi i anës së majtë të trupit. Personi, zemra e të cilëve përjeton parregullësi në punën e saj, fillon që të ndjehet keq dhe ai i ka vetëm 10 sekonda në dispozicion para […]

Flet djaloshi që mposhti Facebookun. Beteja jonë kundër “Vëllait të Madh”

Flet djaloshi që mposhti Facebookun. Beteja jonë kundër “Vëllait të Madh”

Për Max Schremsin, fitorja ka të paktën dy shije. Aktivisti që sfidoi Facebookun përpara Gjykatës Europiane sot është “i lumtur”, sepse vendimi i jep të drejtë. Eshtë “i mrekulluar”, sepse vetë Mr. Datagate, Eduard Snouden, e ka përgëzuar përmes Tuiterit. Vjenez, 28 vjeçar, me fytyrë ëngjëllore dhe një ton gjakftohtë, të ngjan një student juridiku […]

Kinë, temperaturat arrijnë ekstremin në -47 gradë celcius

Kinë, temperaturat arrijnë ekstremin në -47 gradë celcius

I ftohti i acartë ka pushtuar pothuajse mbarë Kinë, me temperatura dhjetëra gradë nën zero dhe me erëra të forta që kanë mbërthyer mbarë rajonin aziatik. Qyteti Hulun Buir në veri të Kinës ka përjetuar temperatura rekord në historinë e tij, -47.5 gradë celcius, ndërsa gjatë ditës temperaturat janë rritur, në -39 gradë. Televizionet shfaqin […]

Labinot Tahiri ka gjetur shtëpinë për familjen 17 anëtarshe

Labinot Tahiri ka gjetur shtëpinë për familjen 17 anëtarshe

Këngëtari Labinot Tahiri thotë se e ka gjetur një shtëpi të cilën dëshiron që të gjithë të ndihmojnë familjen 17 antarëshe që ai ka vizituar gjatë ditës. Labi ka vizituar një familje 17 antarëshe në kushte tmerruese. Dhe ai këtë e ka bërë në mënyrë të organizuar, teksa thotë të ketë gjetur shtëpinë për një […]

Psikologji

Zhvillimi psikologjik i femijeve

Zhvillimi psikologjik i femijeve

  Si pasoje e ketyre studimeve kane dale ne pah pyetje te cilat tregojne rruge qe mendohet si me e mira per te rritur nje femije te shendetshem.Ne shek.XIX u bene me shume studime mbi femijet, mbi evolucionin e tyre biologjik dhe sociologjik. Keto studime do benin te mundur te dihej me teper mbi procesin […]

Ti dhe jeta

Ti dhe jeta

1. Mos të pikëllon fakti se dështove me një projekt përderisa mundohesh të qëndrosh përsëri në këmbët e tua! 2. Lumturinë e ndjen ai që e pastron fytyrën e tij nga brengat, dhe kokën e tij nga problemet, dhe trupin e tij nga dhembjet! 3. Nëse e arrin kulmin, drejtoje shikimin tënd ka toka, e […]

Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm

Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm

Nuk brengosen për atë se çka mendojnë njerëzit për ta Njëra nga preokupimet më të mëdha është edhe ajo se çka mendojnë të tjerët për ne. Ky preokupim është një humbje kohe, sepse kur e kuptojmë se sa pak të tjerët mendojnë për ne, atëherë do të pyesim veten pse e kemi quajtur  një problem […]

Mos ia humb shpresat askujt

Mos ia humb shpresat askujt

  Mos ia humb shpresat askujt, nëse ka marrur nismën për një punë të caktuar! Edhe nëse ty të duket e paarrirë. Kuedi ti ndofta forca e përpjekjes së tij, do ta arrij atë që ti s’e kap dot. Ndërkaq ti me thyerjen e shpresës, ç’i bën atij?! Ia vdes edhe nismën për përpjekje! S’e […]

Kuriozitete

14 rastet kur njerëzimi e ka respektuar botën natyrore (Foto)

14 rastet kur njerëzimi e ka respektuar botën natyrore (Foto)

Nuk ndodhë shpesh që njerëzit ta respektojnë natyrën dhe të mos e dëmtojnë atë për shkak të rrethanave të ndryshme. Por, siç duket në disa vende të ndryshme të botës që me të vërtetë e kanë respektuar natyrën.

Jetëgjatësia e një peshku të kuq(Kuriozitet)

Jetëgjatësia e një peshku të kuq(Kuriozitet)

1.Një bllok ari i pastër me madhësinë e një shkrepëseje mund të shtrohet mbi një sipërfaqe sa një fushë tenisi 2.Nëse një peshk të kuq e mbani në errësirë, ai do bëhet i bardhë 3.Jetëgjatësia e një peshku të kuq të zakonshëm është mbi 20 vjet 4.Kur ju hipin mornicat, qimet që ngrihen “mbërthejnë” ajrin […]

5 ushqime për të cilat nuk do ta besoni se japonezët i hanë(Foto)

5 ushqime për të cilat nuk do ta besoni se japonezët i hanë(Foto)

Dhe jo vetëm që ju pëlqejnë, por vazhdimisht i hanë ato. Më poshtë, lajmi.net e sjellë për ju listën e këtyre 5 ushqimeve të cilat nuk do ta besoni se Japonezët i hanë. 1) Kallamar në pjatë A keni parë ndonjëherë ushqim të këtillë? Ky është ndoshta ushqimi më i përfolur në Japoni, raporton lajmi.net. […]

7 Kuriozitete interesante!

7 Kuriozitete interesante!

1.Në Skoci lindin më shumë flokëkuq se sa në krejt pjesën tjetër të botës 2.Krokodili nuk e nxjerr dot jashtë gjuhën e vet 3.Është e pamundur të fundosesh në Detin e Vdekur pa ndihmën e pajisjeve 4.Qentë mund të stërviten që ta nuhasin kancerin e mushkërive kohë përpara shfaqjes së simptomave 5.Mbi 350 milionë njerëz […]

Të tjera

Gjërat nuk janë ashtu si duken

Gjërat nuk janë ashtu si duken

Në kafene.. u takuan dy shokë që prej një kohe të gjatë nuk ishin takuar! I thotë shoku shokut se ky fëmija me ty më duket se është i yti. I bukur qenka si baba! Doli një zë i turpshëm nga ai duke thënë se po i bukur është! Pasi u larguan.. në zemrën e […]

Kanella

Kanella

  Kanella është bimë shumëvjeçare e vendeve tropikale, me lëkurë që mund ë hiqet dhe të përdoret në mjekësi ose pije e në gatesa; lëkura e tharë e kësaj bime; pluhur në ngjyrë kafe nga lëkura e thatë e kësaj bime, që ka erë të këndshme dhe që u hidhet pijeve ose ëmbëlsirave për tu […]

Dhjetë fjalitë më të bukura

Dhjetë fjalitë më të bukura

    1. Mos debato me ahmakun, sepse njerëzit mundem të gabojnë e të mos munden të ju dallojnë!   2. Ai që ka humbur kur qeshet, fituesi e humb kënaqësinë e fitores.   3. Mos e sfido atë njeri që nuk ka çfarë të humb.   4. Burri vazhdon të jetë fëmijë derisa nëna […]